Küçük Kemancı Kitabının Özeti

YARDIM İÇİN FACEBOOK HESABIM : https://www.facebook.com/mehtap.simsek.35
By admin - Tarihi: Perşembe, Nisan 11, 2013 - Kaydet & Paylaş - Yorum Yaz

Küçük Kemancı Kitabının Özeti

Özetin Kelime Sayısı : 270

Enriko adında bir çocuk varmış.Riko onbir yaşındaymış.Riko’nun annesi ölmüş.Riko babası ile birlikte bir köyde yaşarmış.Köy Fransa ile İtalya’nın arasındaymış.Dağın eteğinde çok güzel bir köymüş.Riko’nun annesi ölünce babası başka bir kadınla evlenmiş.Kadın çok iyi birisi değilmiş.Riko kadına abla diyormuş.Riko’nun en yakın arkadaşı İvet’miş.Riko ve İvet aynı sınıftaymış.Riko’nun tek arkadaşı İvet’miş.Riko İvet’ten başka hiç kimseyle oynamıyormuş.Riko ve İvet birlikte gezmeyi severmiş.


Riko’nun babasının kemanı varmış.Babası Riko’ya keman çalarmış.Riko babasına bakarak notaları öğrenmiş.Fakir oldukları için babası kemanı satmak zorunda kalmış. Riko’nun en büyük hayali tekrar keman sahibi olmakmış.Birgün Riko öğretmenine kemanın fiyatı ne kadar diye sormaya karar vermiş.Riko çok utandığı için sormaya cesaret edememiş.Fakat İvet ,Riko’yu sorması için ikna edebilmiş.Kemanın fiyatı çok pahalıymış.Öğretmeni Riko’ya kemanını vermiş ve güzel çalarsan sana beş frank vereceğim demiş.Riko çok iyi çalmış.Öğretmeni bu notaları nerden öğrendin diye sormuş.Riko’da babam çalarken ondan öğrendim demiş.Riko keman çalmakta çok yetenekliymiş.
Riko’nun babasıda ölünce ona bir kadın bakmış.Öğretmeni kemanını Riko’ya hediye olarak göndermiş.Riko çok mutlu olmuş. Bildiği şarkıları tekrar tekrar çalmış.Kemanı hiç ama hiç kaybetmemiş.Riko göle gitmeye karar vermiş.Riko göle giderken köydeki kimse onu görmemiş. Herkes onu merak ediyormuş.Riko kaybolmuş ve uzun bir süre ortaya çıkmamış.Riko handa keman çalmış ve para kazanmış.Riko handa şarkısını dinleyen sarhoşları hiç sevmemiş.Riko köyüne geri dönmek istemiş.Köyden kaçtığından beri üç yıl olmuştu.Riko’nun kayboluşu İvet’i çok üzmüş.Riko geri dönünce İvet çok mutlu olmuş.Riko İvet’i alıp hana geri dönmüş.Hancı kadın gerçekleri İvet’e anlatmış. Hanın gerçek sahibi Riko’nun babasıymış.Ayrıca evin,bahçenin,tarlaların ve birikmiş paraların hepsi Riko’ya kalmış.Hancı kadın Riko ve İvet’in evlenmesini istemiş.Riko İvet’le evlenmek istiyormuş ama söyleyemiyomuş.ivet,Riko ile evlenmek için anne ve babasına mektup yazıp izin istemiş.Bir hafta sonra anne babası ve kardeşleri çıkagelmiş.Sonra Riko ve İvet evlenmişler.Çok mutlu olmuşlar

Kategorisi Türkçe • Tags: , , ,

Yorum Yaz

Protected by Copyscape Online Infringement Detector