XVI.yüzyılda Osmanlı Devleti’nin gücü hakkında neler söyleyebiliriz

YARDIM İÇİN FACEBOOK HESABIM : https://www.facebook.com/mehtap.simsek.35
By admin - Tarihi: Çarşamba, Eylül 26, 2012 - Kaydet & Paylaş - Yorum Yaz

Soru:Yukardaki metinden faydalanarak XVI.yüzyılda Osmanlı Devleti’nin gücü hakkında neler söyleyebiliriz..

NOT: Bunlar sizlere ödevlerinizde fikir vermesi için benim kendi araştırmalarım sonucunda bulup yazdığım cevaplardır.Cevapları öğretmenlerinize danışınız.
Cevap:
Osmanlı İmparatorluğu gücünün doruğunda olduğu 16. ve 17. yüzyıllarda üç kıtaya yayılmış ve Güneydoğu Avrupa, Orta Doğu ve Kuzey Afrika’nın büyük bölümünü egemenliği altında tutmuştur. Ülkenin sınırları batıda Cebelitarık Boğazı (ve 1553′te Fas kıyıları’na, doğuda Hazar Denizi ve Basra Körfezi’ne, kuzeyde Avusturya, Macaristan ve Ukrayna’nın bir bölümüne ve güneyde Sudan, Eritre, Somali ve Yemen’e uzanmaktaydı.[16] Osmanlı İmparatorluğu 29 eyaletten ve vergiye bağlanmış Boğdan, Erdel ve Eflak prensliklerinden oluşmaktaydı. Devlet zaman zaman denizaşırı topraklarda da söz sahibi olmuştur. Atlantik Okyanusu’ndaki kısa süreli toprak kazanımları Lanzarote[17] (1585), Madeira (1617), Vestmannaeyjar[18] (1627) ve Lundy[19](1655) bu duruma örnek olarak gösterilebilir.

Kanuni Sultan Süleyman döneminde devlet en güçlü ve şaşalı dönemini yaşamıştır.46 yıllık hükümdarlığında devlet doğal sınırlarına ulaşmış ve tam anlamıyla günümüzde süper güç tabir edilen konuma ulaşmıştır.Kanuni’nin Fransa kralı Fransuva’ya gönderdiği mektup o dönemde Avrupa üzerindeki,Osmanlı’nın sarsılmaz ve tartışılmaz siyasi, askeri ve diğer alanlardaki üstünlüğünü gösterir

Kategorisi Tarih • Tags: , , , , , , ,

Yorum Yaz

Protected by Copyscape Online Infringement Detector