Kabe Arabın Olsun Bize Çankaya Yeter Diyen Kimdi

YARDIM İÇİN FACEBOOK HESABIM : https://www.facebook.com/mehtap.simsek.35
By admin - Tarihi: Pazartesi, Haziran 24, 2013 - Kaydet & Paylaş - Yorum Yaz

Kabe Arabın Olsun Bize Çankaya Yeter Diyen Kimdi


Uploaded with ImageShack.us

Kemalettin KAMU: “Kâbe Arabın olsun, Bize Çankaya yeter. “

Ne örümcek, ne yosun

Ne mucize, ne füsun

Kâbe Arabın olsun

Bize Çankaya yeter.

Kaynak: Kemalettin KAMU (Tbmm 6. 7. 8. Dönem milletvekili) – 1934 – CHP’nin yarı-resmi yayın yapan “Hakimiyeti Milliye” gazetesinden alıntıdır.)

Alıntı: D. Mehmet Doğan, Batılılaşma İhaneti, Yazar Yayınları, 34.Baskı, 2012, Sayfa: 74

Kemalettin Kâmi Kamu Kimdir

Kemalettin Kâmi Kamu (d. 15 Eylül 1901, Bayburt – ö. 6 Mart 1948, Ankara) “Gurbet Şairi” olarak tanınan Türk şair ve siyasetçi.
Şiirleri okul kitaplarına giren, yurt genelinde tanınan bir şairdir. VI., VII. ve VIII. dönem TBMM’de milletvekili olarak görev yapmıştır.

1901 yılında Bayburt’ta doğdu. Babası, Kılıçoğlu Osman Nuri Efendi’dir. Çocukluğu babasının memur olarak bulundğu Erzurum dolaylarında geçti[1].
1910’da dışardan sınava girerek orta birinci sınıfta öğrenim görme hakkı elde etti. Erzurum’da başladığı ortaokulu, babasının mal müdürü olarak bulunduğu Refahiye’de bitirdi[2]. Refahiye’de iken Erzurum’un işgal edildiği haberini alan babasının kalp sektesinden ölmesi üzerine aile, Refahiye’den ayrılmak zorunda kaldı. Annesiyle önce Sivas’a sonra Kayseri’ye göç etti. Bir süre Bursa’da matematik öğretmeni olan ağabeyi Hüsnü Bey’in[2] yanında bulundu, ardından İstanbul’a giderek öğrenimine devam etti. İstanbul Erkek Öğretmen Okulu’nda okuyan Kemalettin Kamu’nun, bu yıllarda yazdığı şiirleri Süleyman Nazif’in gazetesinde yayımlandı. İstanbul’un işgali üzerine ünlü “Gurbet” şiirini kaleme aldı[2] ve işgal altındaki şehri terkedip Ankara’ya gitti. İzmir’in işgali üzerineyse “Türk’ün İlahisi” adlı şiirini yazan[2] şairin Kurtuluş Savaşı yıllarında yazdığı şiirler okul kitaplarına girdi, yurt genelinde tanınan ve sevilen bir şair oldu. Kimi şiirleri bestelenip şarkı veya marş oldu. İstiklâl Marşı seçimine de katıldı.
Kemalettin Kamu, Ankara’da Matbuat Genel Müdürlüğü’nde çalıştı. Kısa süre sonra başyazar oldu ve ajansın 11 kişilik kurucular heyeti içinde yer aldı[2].
25 yaşında aşık olduğu genç kız ile evlenme hazırlığında iken bir anlaşmazlık sonucu evlilikten vazgeçti ve ömrü boyunca yalnız yaşadı[3] . “İntizar” adlı ünlü şiirini hayalkırıklığı ile sonuçlanan bu ilişkisi üzerine yazdı[1].
1933 yılında Anadolu Ajansı temsilcisi olarak gittiği Paris’te Siyasal Bilimler alanında eğitim gördü. Soyadı Kanunu çıkınca “bir ülkede yaşayanların tamamı” anlamına gelen Kamu’yu seçti. 1938 yılında öğrenimini tamamlayıp Paris’ten dönünce önce İstanbul’a, sonra Ankara’ya gitti. Şiirlerinin yanı sıra ekonomi ile ilgili çalışmalar da yaptı.
1939’da Rize milletvekili olarak meclise girdi. 6. 7. dönemlerde Rize, 8. dönemde Erzurum milletvekili olarak TBMM’de yer aldı. Bir yandan da Türk Dil Kurumu’nda “terim kolu başkanlığı” yaptı.
Bir süre sonra annesini kaybedince tüm sevgisini yeğenlerine verdi[3]. Ankara’da ani bir kalp krizi ile hayatını kaybetti. Ankara Cebeci Mezarlığı’na defnedildi.

Kategorisi Tarih • Tags: , , , , , , ,

Yorum Yaz

Protected by Copyscape Online Infringement Detector