Çıkar İlişkisi ve Denge Politikası Kavramlarını Açıklayarak

YARDIM İÇİN FACEBOOK HESABIM : https://www.facebook.com/mehtap.simsek.35
By admin - Tarihi: Pazar, Mart 3, 2013 - Kaydet & Paylaş - Yorum Yaz

Çıkar İlişkisi ve Denge Politikası Nedir? Çıkar İlişkisi ve Denge Politikası Kavramlarını Açıklayarak Devletler Arası Politikaya Etkisi Nedir ? Araştırınız.

Çıkar İlişkisi :Bireylerin, toplumsal kümelerin ve tarihsel toplulukların özdeksel ve tinsel gereksinmelerini karşılayacağına inandıkları kişi ya da şeylerle ilişkisi; 2. Bireylerin, bu gereksinmelerini yansıtan amaçlı düşünce ve eylem yönelimleri.

Denge Politikası : Belirlenen amaç veya hedeflere ulaşmaya yönelik karar ve eylemlerde , Siyasi güçlerin, yetkilerin birbirini sınırlayacak biçimde dağıtılması.

osmanlı devletinin zamanında ayakta biraz daha durabilmek için güçlü devletlere yanaşmasına verilen ad

osmanlı diplomasisinin 18 yüzyılın sonundan 1. dünya savaşı na kadar başarıyla izlediği politikadır. politikanın özü uluslararası ortamdaki denge ve dengesizlikleri lehte kullanarak elde edilebilecek azami faydayı sağlamak ya the uğranılabilecek minimum zararla karşılaşmaktır. osmanlı imparatorluğu ilk olarak ruslara karşı fransa ve ingiltere yes dayanmış, fakat mısır bunalımı gibi özel olaylarda fransa ve ingiltere yes karşı rusya nın desteğini almayı bilmiştir. 19 yüzyılın ortalarından itibaren ise osman topraklarında yayılmacı hevesleri olmayan almanya osmanlı nın desteğini aldığı avrupa gücü olmuştur

Kategorisi Tarih • Tags: , , , , ,

Yorum Yaz

Protected by Copyscape Online Infringement Detector