Teknolojik Bir Ürünün Hayatımızda ve Çevremizde Yaptığı Değişiklikler

YARDIM İÇİN FACEBOOK HESABIM : https://www.facebook.com/mehtap.simsek.35
By admin - Tarihi: Pazartesi, Şubat 18, 2013 - Kaydet & Paylaş - Yorum Yaz

Teknolojik Bir Ürünün Hayatımızda ve Çevremizde Yaptığı Değişiklikler

BUZDOLABI

Eski zamanlarda ki böyle dediğime bakmayın çokta eski değil eğer 20 yaş üzerindeyseniz babanıza sorsanız size anlatır buzdolabı henüz yoktu ya da yaygın değildi. O zamanlarda insanlar besinleri muhafaza edebilmek için derin çukurlar açarlar bu sayede yerin altı soğuk olduğu için besinler belli bir süre bozulmadan kalabilirdi.

Şimdi ise sebze ve meyveler bile günlerce dolapta taze kalabiliyor. Yeni teknoloji dolapların ise bir ton özelliği var şimdi girmeyelim oralara. Genelde çoğumuz hala bildiğin buzdolabını kullanıyoruz işte.

Efendim geniş düşünecek olursak bu alet bizim biraz ayarlarımızla oynadı diyebiliriz. Eskiden öyle her şey her zaman yenemezdi. Yenilecek kadar satın alınıp o gün bitirilmek zorundaydı. Şimdi ise canımızın istediğine cevap vermek için mutfağa gitmemiz yeterli oluyor ( bazen buna da üşeniyorsun demi ). Bu durum insan nefsine tam gaz vererek tüketici toplumun ilk adımını attırmış oldu. Eskiden tabağını bitirmeden kalkılmazdı ama şimdi aman yarın yerim deyip dolaba konulan tabaktan bir daha haber alınamıyor.

Tabi bardağın boş tarafına bakınca böyle görünüyor ama dolu tarafına bakınca bazen canımızın istemediğini o gün yemeyip başka zaman tüketebiliyoruz. Ya da yazın buz gibi suyu mideye indirebiliyoruz. Binbir türlü artık hayatımızın bir parçası olan ürünleri uzun zaman saklayabiliyoruz. Özellikle bakterilere karşı hassas olan çocuklarımız için besinleri sağlıklı bir şekilde muhafaza edebiliyoruz.

Önceden mesela insanlar eti kavurup öyle saklıyorlardı. Fakat türü fark etmeden her türlü hayvansal gıda buzluklarda yıllarca bile kalıyor. Şoklama özelliği olan buzdolaplarından çıkan etlerin erimesi bile 1 günü alabiliyor ( ticari şoklamadan bahsetmiyorum ). Buzdolabı hakkında bu kadar çene yoran olmamıştır diyerek ve bu lüzumsuz, kafanızı ağrıtan yazıma son vererek karnı acıkan sizi buzdolabınıza doğru yönelmeniz için serbest bırakıyorum.

kaynak faydazarar.com

Kategorisi Sosyal Bilgiler • Tags: , , , , , ,

Yorum Yaz

Protected by Copyscape Online Infringement Detector