Tekerleğin Tarihçesi

YARDIM İÇİN FACEBOOK HESABIM : https://www.facebook.com/mehtap.simsek.35
By admin - Tarihi: Perşembe, Mart 21, 2013 - Kaydet & Paylaş - Yorum Yaz

Tekerleğin Tarihçesi

Tekerleğin ilk ne zaman nerede kimin tarafından icat edildiği ile iglili kesin bir buluntu yok tarih adamlarımızın elinde. Büyük bir cismin bir yerden başka bir yere taşınması ihtiyacından icat edildiği düşünülüyor tahmin edebileceğin üzere .

Tarihsel bulgulara ve resimlere bakıldığında ilk tekerlekli araçların M.Ö. 4. yüzyılda Mezopotamya’da Sümerler tarafından, Kuzey Kafkaslar ve Orta Avrupa’da enteresan bir şekilde eş zamanlı olarak kullanılmaya başlandığı düşünülüyor. Toplu bir ihtiyaç veya toplu bir bilinç mi oluşmuş dersin!? Bu benim şahsi yorumum elbette .

Arkeolojik olarak tekerlekli aracın tasvir edildiği en eski bulgu M.Ö. 3500 yıllarına ait Polonya’da bulunmuş olan “Bronocice” isimli seramik bir kabın üzerindeki çizimlermiş.

En eski ahşap tekerlek ise Slovenya’da bulunmuş. 5.300 yıl öncesine ait meşeden yapılmış bu tekerlek 72 cm çapındaymış.

Demin bahsettiğim gibi eş zamanlı olarak tekerlekli aracın ilk görüldüğü yerlerden sonra tekerlekli araçlarımız yavaş yavaş Indus Vadisi’ne (Güney Asya) doğru yayılmış. M.Ö. 2. yüzyıla geldiğimizde Çin ve İskandinavya’da karşımıza çıkıyor.

Çok yayılmamış olmasına rağmen batı yarımkürede yani Amerika kıtası dolaylarında çocuk oyuncaklarında görülen tekerlek formatı tekerleğin buralara da yayıldığını gösteriyormuş. Batı yarımkürede tekerlekli araçların yayılışının çok gelişmemiş olması evcilelleştirilebilen büyükbaş hayvanların olmamasından kaynaklanıyormuş. Tekerlekli araçları çekecek hayvan bulamamışlar yani senin anlayacağın…

Tekerleğin araçlarda verimli bir şekilde kullanılması aslında gecikmiş. Bunun sebebi de tahmin edersin ki bugünkü gibi her bir yanımızın karayolları ile çevrili olmaması…

Amma velakiiiin…

Gelelim tekerleğin diğer nimetlerine… Taşımadır, ulaşımdır bir yana tekerlekten su değirmenleri mi desem, çıkrık mı desem, çarklılar mı desem daha neler neler yapıldı :) Yeri geldi değirmen taşı oldu buğday öğüttü… Yeri geldi hulahup oldu milleti eğlendireceğim diye döndü durdu :P

Günümüzde kullandığımız birçok elektronik cihazın içinde gizliden gizliye tıkır tıkır işliyor muhteşem icat tekerlek. Teknolojinin gelişiminde kimseye farkettirmeden alttan alta gizli kahraman kendisi.
kaynak bifincan.com

Kategorisi Sosyal Bilgiler • Tags: ,

Yorum Yaz

Protected by Copyscape Online Infringement Detector