Temiz çevrede yaşamanın önemi

YARDIM İÇİN FACEBOOK HESABIM : https://www.facebook.com/mehtap.simsek.35
By admin - Tarihi: Cuma, Ağustos 30, 2013 - Kaydet & Paylaş - Yorum Yaz

Temiz çevrede yaşamanın önemi

TEMİZ ÇEVREDE YAŞAMAK
Sağlıklı bir şekilde büyüyüp gelişebilmemiz için hepimizin temiz bir çevrede yaşamaya ihtiyacı vardır. Bu tüm bireylerin hakkıdır.


Sokaklar, caddeler, resmi daireler, iş yerleri, okullar, oyun alanları gibi ortak kullanılan ortamların temiz olmaması hepimizi mutsuz eder. Temiz olmayan ortamlarda mikroplar daha kolay çoğalarak çeşitli hastalıklara neden olur. Bunun sonucunda bulaşıcı hastalıklar ortaya çıkar.
İnsanların ortak kullanım alanları temiz olmalıdır. Temiz olan yerlerde mikroplar üreyemez ve çoğalamaz. Mikropların olmadığı, temiz bir çevre ise bizlere sağlıklı olarak büyüme ve gelişme imkânı sağlar. Ayrıca temiz ve yeşil bir çevrede insanlar kendilerini daha dinç hissederler ve daha mutlu olurlar.
Çevreye atılan atık piller, çöpler, fabrika bacalarından çıkan dumanlar, tarım ilaçları gibi nedenlerle hava, su ve toprak her geçen gün kirlenmektedir. Oluşan bu kirlilikler hayvanların, bitkilerin ve insanların yaşamını tehdit etmektedir.

Çevre kirliliğinin önlenmesi insanların bilinçli hareket etmesi ile mümkündür. Çevremizin temiz olması için uymamız gereken kurallardan bazıları şunlardır.
-Yeşil alanları korumalıyız.
-Yere tükürmemeliyiz.
-Çevre ile kuruluşların çalışmalarını takip edip bu çalışmalara katkıda bulunmalıyız.
-Kapalı ortamlarda sık sık havalandırmalıyız.
-Ağaç dikmeliyiz.
-Çöpleri çöp kutusuna atmalıyız.

Kategorisi Hayat Bilgisi • Tags: , , ,

Yorum Yaz

Protected by Copyscape Online Infringement Detector