Medeni İnsan Ne Demektir

YARDIM İÇİN FACEBOOK HESABIM : https://www.facebook.com/mehtap.simsek.35
By admin - Tarihi: Cumartesi, Ekim 6, 2012 - Kaydet & Paylaş - Yorum Yaz

Medeni İnsan Ne Demek,Medeni İnsan Nasıldır,Medeni İnsan Ne Demektir

Genellikle toplumları, insanları kıyaslarken “medeni bir toplum” ve “medeni insanlar” ifadelerini sıkça kullanırız.
Peki ”medeni”kelimesi ile ifade ettiğimiz o toplum veya birey ne gibi özellikler taşımalıdır?
Toplumları veya bireyleri hangi kıstaslara göre değerlendirip “medeni “olup olmadığına karar vermeliyiz?

Acaba bir toplumun ve bireyin refah düzeyinin iyi olması, iyi imkanlar içinde yaşaması, tahsilli olması, iyi giyinmesi arabası -evi olması, toplum içinde makam sahibi olması“medeni” olması için yeterlimidir?
“Medeni insan” denilince aklımıza gelen insan tipi, insan olmanın bütün “insani” özelliklerine sahip, çevresindeki insanların hakkına,hukukuna,yaşadığı toplumun kanunlarına, kurallarına saygılı, başkalarına zarar vermemeye, kırmamaya özen gösteren, özü sözü bir “adam gibi adam” diye de unvanı olan insandır. Doğal olarak böyle insanların daha çok olduğu toplumlarda “medeni toplum” olarak anılırlar.
Kısaca bu şekilde ifade ettiğimiz medeni toplumun oluşmasının temel şartlarının başında, toplumun içinde bir takım yaşam kurallarının bulunması gelir. Bu kuralların başında o toplumun bireylerinin hak ve özgürlükleri ile ilgili kurallar olup bunlar genelde yasalarla tespit edilmiş durumdadır. Birde yasalarla tespit edilmemiş geleneksel ve insani kurallar vardır, örneğin bir toplu taşım aracında yaşlı bir insana veya hamile, çocuklu bir bayana, genç veya kendini genç hisseden insanların yer verme gerekliliği gibi.
İşte, medeni insan olmak, öncelikle, belirlenen veya geleneksel olmuş toplum kurallarına uyarsa, o topluma ve başkalarının hak ve özgürlüklerine saygılı olmaktır. Toplum içinde beğenmediğimiz kurallar olabilir. Ancak o kurallar kanunlarla tespit edilmişse, medeni bir insan olarak onlara muhakkak uymak gerekir. Özellikle geleneksel ve insani kurallara uymaya daha çok özen gösterilmelidir, zira güncel insan ilişkilerindeki insanların birbirine saygı göstermesi bu kurallarla daha çok belirlenmiştir.
Maalesef bazı insanlar, yukarıda belirttiğim, refah düzeyinin iyi olması, iyi imkanlar içinde yaşamak, iyi giyinmek, mal, mülk sahibi olmak, toplum içinde statü, makam sahibi olmak, gibi özellikleri medeni insan olmakla eş tutarlar. Bu tip insanlar “ne oldum delisi”,”sonradan görme” şeklinde tanımlanabilir. Onlar için genel toplum kurallarının pek bir önemi yoktur. Onlar, kanunları ve toplum kurallarını istedikleri gibi yorumlarlar ve bildiklerini okurlar, başkalarının hak ve özgürlüklerinin bir önemi olmadığı gibi, temsil ettikleri topluma kötü örnek olmak gibi bir kaygıları da yoktur. Onlar için sadece kişisel egoları ve düşündüklerini gerçekleştirmeleri önemlidir. Bir çoğuna, medeni insan ve toplum olmak adına bir şeyler sorduğunuzda da mangalda kül bırakmazlar ve kendisi gibi davrananlardan şikayetçi olurlar. Kendilerine karşı bile dürüst olamazlar.

Kişilerin toplu olarak yaşadıkları yerlerde uymaları gereken bazı kurallar vardır. Toplu yaşanan yerlerin bakımı, güzelleştirilmesi, korunması ve geliştirilmesi orada yaşayanların görevidir.
Toplu yaşanan yerlerde; haksızlıklar, kazalar, kavgalar, sağlığı bozan birçok nedenler ortadan kaldırılmalı, Temiz, tutumlu, yardımsever ve dürüst olunmalıdır.
Toplu yaşama kurallarını kısaca özetleyecek olursak;

– Başkalarının haklarına, düşüncelerine saygılı olmalıyız.
– Konuşan birinin sözünü kesmemeli, hep biz konuşmamalıyız.
– Davranışlarımızla başkalarını rahatsız etmemeliyiz.
– Yalan söylememeli, verilen sözü mutlaka tutmalıyız.
– Yerlere tükürmemeli, öksürme ve aksırmalarda ağzımızı usulünce kapatmalıyız.
– Çevremizdeki hastaları ziyaret etmeli fakat yanlarında fazla kalmamalıyız.
– Yardıma ihtiyacı olanlara her zaman yardımcı olmalıyız.
– Karşılaştıklarımızla selamlaşmayı unutmamalıyız.
– Yanlış bir davranışta bulunmuşsak, hemen karşımızdakinden özür dilemeliyiz.
– Ağzımızda yemek varken konuşmamalıyız.
– Genel yerlerdeki kurallara muhakkak,( düzeni sağlamak için) uymalıyız.
– Yardımlaşarak, işbirliği yaparak bulunduğumuz topluluğa yararlı olmaya çalışmalıyız.
– Vücudumuzu, üst başımızı, çevremizi ve bulunduğumuz ortamı temiz tutmalıyız.
– Kullandığımız eşya ve araçlara zarar vermemeliyiz.
– Koridor ve odalarda gürültü etmemeliyiz. Başkalarının dinlenme saatlerine saygılı olmalı onların rahatsız olmalarını engellemeliyiz
– Açıklanan kurallara azami ölçüde uymalıyız.
– Yurtta yapılan çeşitli sosyal faaliyetlere severek katılmalıyız.
– Arkadaşlarımıza iyi geçinmeli ve yardımlaşmalıyız.
– Küçüklerimizi korumalı. Onlara her konuda yardımcı olmalıyız.
– Fena söz ve hareketlerden sakınmalıyız.
– Yurt düzenini bozacak tüm hareketlerden sakınmalıyız
kaynak http://niksarkyk.gov.tr

Kategorisi Genel • Tags: , , ,

Yorum Yaz

Protected by Copyscape Online Infringement Detector