Kalp Kası Neden Yorulmaz

YARDIM İÇİN FACEBOOK HESABIM : https://www.facebook.com/mehtap.simsek.35
By yakaza - Tarihi: Pazar, Ekim 13, 2013 - Kaydet & Paylaş - Yorum Yaz

Kalp Kası Neden Yorulmaz

Kalp kasımız vücudumuzdaki diğer kaslara göre biraz farklıdır. O hiç dinlenmez, yedeği yoktur. O kadar sessiz çalışır ki çalıştığı, merdivenlerden hızla çıkınca, diğer kasların yorulmaya başlamalarından sonra, hızlı ve sesli çalışmasından anlaşılır.

Kalp kası isteğe bağlı kaslar gibi çizgili olduğu halde istek dışı çalışan özel bir kastır. Birbirleriyle ağ şeklinde birleşen çizgili tellerden meydana gelmiştir. Hücreler birbirleriyle o kadar mükemmel bir ahenk içindedirler ki senkronize şekilde tek bir hücre gibi çalışırlar.

Kalp kasının kasılması da değişiktir. Bu kastaki küçük lifler diğer kaslara göre daha yavaş kasılırlar. Kalp kasındaki hücrelerin çekirdek yapıları da farklıdır. Çekirdekleri çizgili kas hücrelerinin aksine derinde ve tam merkezdedir.

Kalp kasının asıl farklılığı ise hücrelerindeki, gıdayı enerjiye çeviren küçük makinelerde (mitochondria) bulunuyor. Bunlar hacim olarak kalp kası hücrelerinin yüzde 30-35’ini oluştururlar. Bu oran diğer iskelet kas hücrelerinde yüzde 1-2’dir. Bu yüksek oran sayesinde, kalp kasının enerji ihtiyacı yorulmaya meydan kalmadan, düzenli ve yeterli olarak sağlanır.

Kalp Kası: Sadece kalpte bulunur. Çizgili kas gibi hızlı kasılır, düz kas gibi isteğimiz dışında çalışır. Hücreleri kırmızı renklidir. Kalp kasımız ömür boyu düzenli olarak ve yorulmadan çalışır.Kasın çalışması kontrolü sinir sistemiyle olmaktadır. Sinirlerdeki bozulma, kasta felce yol açar. Kas dokusu, vücudun hareketini sağladığı için diğer dokulara oranla daha fazla oksijene ve enerjiye ihtiyaç duyar. Kalp kasında çekirdekler ortadadır.Kas lifleri iskelet kasındaki gibi düz lifler seklindedir. Fakat, bazen çatallanma yapar.
Örnek cümle: Kalp kası hücresi, yalnızca kalpte bulunur ve kalbin kasılmasını sağlar.


Uploaded with ImageShack.us

Kategorisi Fen • Tags: , , ,

Yorum Yaz

Protected by Copyscape Online Infringement Detector